fot.Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta
Świat

15 października 2013 12:00

Enigma na sprzedaż

Enigma, słynna niemiecka maszyna do szyfrowania, stosowana w czasie II wojny światowej w łączności dowództwa z jednostkami na froncie, została wystawiona na sprzedaż w londyńskim domu aukcyjnym Bonhams. Aukcja egzemplarza odbędzie się 14 listopada.  

 

Niemcy do końca wojny byli przekonani, że szyfrów Enigmy nie da się złamać. Po dodaniu do trzech wirników dwóch kolejnych liczba możliwych kombinacji wynosiła kilka trylionów. Tylko odpowiednio skonfigurowana maszyna odbiorcza mogła odczytać zaszyfrowane meldunki. Pod koniec wojny Niemcy zniszczyli kilkadziesiąt maszyn, ale kilka wpadło w ręce Brytyjczyków jako łup wojenny. Przez pewien czas po modyfikacji posługiwał się nimi izraelski wywiad. Enigma oferowana na sprzedaż ma numer seryjny producenta - firmy Heimsoeth und Rinke na wszystkich częściach składowych. Pochodzi z 1944 roku i była stosunkowo mało używana. Niektóre elementy obudowy wykonano z bakelitu.  Bonhams wycenia urządzenie wraz z oryginalnym pudełkiem z dębowego drewna na 40-60 tysięcy funtów. Dotychczasowy rekord za tego rodzaju maszynę osiągnięty w październiku 2011 r. na aukcji Christie’s to ponad 133 tysiące funtów. W listopadzie 2010 r. Christie’s sprzedał inny egzemplarz za ponad 85 tysięcy funtów.

  

 

Źródło: różne media

Zobacz także

23 marzec 2014 08:00

Wiedza

Słowo wiedza jest bardzo pojemne. Nie wiem, jakie jeszcze słowo może być od niego bardziej pojemne? Może pojemnik?...

23 marzec 2014 07:00

KGB made in Sienkiewicz

Spoglądając na zaakceptowany przez rząd Donalda Tuska plan reformy służb specjalnych, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to już kiedyś było. W PRL. W latach 50.

23 marzec 2014 07:00

Come back Roberta Warzychy

To, co przykuło moją uwagę w minionym tygodniu, to bez wątpienia powrót do polskiej Ekstraklasy Roberta Warzychy.